14 niebanalnych zabaw z dziećmi w domu

Z powodu koronawirusa zamknięto szkoły i przedszkola. Dzieci w domu, nie ma co się czarować, nudzą się niemiłosiernie. Kolorowanki, bajki, gry na komórce – co poza tym? Może to czas na kreatywne zabawy z dziećmi! Skorzystajcie z naszych 14 podpowiedzi. Wszystkie są przetestowane przez nas. Wymagają jedynie nieco sprzątania 🙂

 • Kalambury. W to bawią się 3-latki i 15-latki. Razem! Pokazujemy zwierzątka, bajki, postacie, osoby z rodziny (to jest zawsze najśmieszniejsze). A odgadując można poleżeć sobie na kanapie 😉
 • Przedstawienia. Niech dzieci przygotują scenariusz na podstawie książeczki, bajki, niech wybiorą stroje i rekwizyty. I obowiązkowe próby. A całość nagrajcie na telefonie i wrzućcie na YT. Kilka godzin zleci. My zrobiliśmy tak tu:
 • Pieczenie ciasteczek. Pomimo że mąka w cenie, zabawa na godzinę murowana. Oczywiście samodzielne mieszanie składników, dodawanie wody, jajek, cukru. Wyciskanie foremek. Minus, sporo do sprzątania. 
 • Malowanie na szybie. Malowanie farbami na kartce jest nudne, ale na szybie…? To będą dzieła! Przy okazji sprzątania umyjesz okna 😉
 • Oglądanie starych zdjęć. Wyciągamy albumy, pudła ze zdjęciami. Oddajemy się nostalgii. A jeszcze zachęcamy dzieci do ułożenia ich w jakąś historie, albo przyklejenie do własnoręcznie zrobionego albumu. 
 • Aquapark dla zabawek. Co potrzebujesz? Przede wszystkim podłogę w kafelkach, a poza tym miskę z ciepła woda, trochę płynu do kąpieli, ręcznik i zabawki, które zmieszczą się w misce. Mycie, szorowanie, skakanie do piany, robimy zjeżdżalnie z torów do kolejki. Jak zwykle minusem sprzątanie, ale po to nam właśnie podłoga w kafelkach… 
 • Szukanie zabawek. Chowasz umówione zabawki w całym domu i dzieci muszą szukać. Oczywiście przewidziana niewychowawcza nagroda. Wersja dla zdrowia: szukanie zabawek w lesie. Wersja dla desperatów: szukanie słodyczy. 
 • Domki z kartonów. Znajdą się jakieś w domu? Może właśnie przyszła jakaś paczka, a może masz ozdobne pudełka? Dajesz dzieciom pudełka, nożyczki i niech działają! Dla odważnych: dołącz farby. 
 • Nagrywanie własnego filmu. Dzieci znają filmiki na YouTubie? Może same wcielą się w reżysera i nakręcą filmik, jak bawią się zabawkami, albo jak robią przedstawienia. Uwaga, by nagrywanie nie przeszło w godzinne oglądanie!
 • Tor przeszkód. Niech pójdzie w ruch kreatywność. Pozwól przestawiać im przedmioty, a nawet meble. Niech wymyślą tor przeszkód, które będę musiały pokonać 10 razy 😉 wersja dla odważnych: niech zrobią tor dla rodziców. 
 • Zmiana ról. Umieją już pisać? Świetnie niech wymyślą i napiszą 10 zabaw, w które same mogą się bawić. Może wymyślanie ich zainspiruje do zabawy. Młodsze mogą narysować. 
 • Majsterkowicz. Wyciągasz śrubokręty i klucze nasadowe i dajesz coś do rozkręcenia. Warunek: musi być coś prawdziwego, np.rower i odkręcanie koła.
rpt
 • Piasek kinetyczny made by home. Przepis Nati: 4 szklanki mąki i olej. Wymieszać rękami. To wersja dla tych, co zrobili już zapasy. 
 • Chowanego po ciemku. Zaciemniasz całe mieszkanie, zaciągasz rolety. Musi być naprawdę ciemno. Uwierz mi, to zmienia tę zabawę w prawdziwą przygodę. 

A ty jakie masz swoje patenty na zabawy z dziećmi w domu? Podziel się w komentarzu! Pomożesz innym rodzicom, którzy ten trudny czas spędzają w domu!

PS. Zawsze możecie też dać się ponieść … 🙂 https://jaicalareszta.pl/po-co-mi-zumba-mam-dzieci/

Więcej śmiesznych i inspirujących filmików, też zabawowych, znajdziecie na naszym YouTubie: https://www.youtube.com/jaicalareszta

Komentarze

comments

Dodaj komentarz