Co warto zobaczyć w Ustce z dzieckiem?

Śmiem twierdzić, że plaże w Ustce są piękniejsze niż w Australii! A już na pewno niż w Grecji, czy Hiszpanii. Co jednak począć, gdy polska pogoda nie sprzyja plażowaniu? Co warto zobaczyć w Ustce z dzieckiem? Jest kilka fajnych zakątków, które, jako rodowita słupszczanka, mogę Wam w okolicy polecić.

Plaża w Lędowie, Ustka Zachodnia
Plaża w Lędowie, Ustka Zachodnia
Ustka, plaża główna
Ustka, plaża główna, przed sezonem

W samej Ustce oczywiście największą atrakcją są plaże! I świadomie używam tu liczby mnogiej, bo wyróżniamy ich kilka, przede wszystkim Plażę Wschodnią, czyli główną, przy promenadzie oraz Plażę Zachodnią, po drugiej stronie portu. Zachodnia plaża bije na głowę wszystkie inne. Ale nie ta Zachodnia tuż przy Bunkrach Bluchera, ale ta w Lędowie. Tam pieszo już ciężko dotrzeć, ale rowerem, czy autem – bez problemu. Na końcu Lędowa, miejscowości wojskowej z koszarami, która sama w sobie jest ciekawa, znajduje się parking i piękna brukowana droga, którą z wózkiem bez problemu dotrzemy na najszerszą i najpiękniejszą plażę, jaką widzieliście nad polskim morzem. I do tego mało zaludnioną, nawet w sezonie. Oczywiście w porównaniu do głównej plaży w Ustce, na której nie da się w lipcu rozłożyć ręcznika. Plaża Zachodnia w Ustce to miejsce, które musicie latem odwiedzić koniecznie, jeśli jesteście w okolicy.

Najpiękniejsze plaże są w Ustce
Najpiękniejsze plaże są w Ustce

Atrakcje na głównej plaży? Na plus to, że znajdują się tam knajpeczki, lodziarnie i jadłodajnie. Jednak czas się 20 lat temu w nich zatrzymał, tylko ceny poszły do przodu. Gofry z truskawkami i bitą śmietaną za 12 zł… I teraz czteroosobowa rodzina x 7 dni w tygodniu i już marzysz o wakacjach all inn w Grecji 🙂 Ale to już inny temat.

Gdzie zatem w Ustce zjeść dobrze i tanio? Tego nie znajdziecie na TripAdvaisor, czy opiniach Google – jak zjeść to tylko w samym porcie, idąc od plaży do centrum brzegiem portu znajdziecie jedną przy drugiej rybne knajpeczki. Nie wyglądają wcale ekskluzywnie, usteccy restauratorzy nie korzystają raczej z usług projektantów wystroju wnętrz, ale za to korzystają z zakupów na kutrach rybackich – i to się właśnie liczy. Pamiętajcie – najlepsze rybki w Ustce – są w porcie!

Wejście do portu w Ustce, od strony zachodniej
Wejście do portu w Ustce, od strony zachodniej

Jeśli zaś macie możliwość gotować samemu, na kwaterze czy apartamencie – warto kładką przejść na zachodnią stronę. Tam, idąc od plaży do centrum, na początku wejścia do portu po lewej stronie jest sklepik, w którym dorsze kupicie praktycznie prosto w kutra. Święto, nie święto – zawsze otwarty, a Pan filetuje na twoich oczach. Rybki tak świeże, że rozpadają się na patelni, a za kilogram zapłacicie o połowę mniej niż w Poznaniu (czyli ok 23 zł).

Co warto jeszcze odwiedzić w Ustce?

Warto przejść ruchomą kładką z Zachodniego Brzegu na Wschodni. Oczywiście za darmo. Kładka w Ustce otwiera się co godzinę, o pełnej godzinie, na 20 minut. W sezonie jest czynna nawet wieczorem. Ruchoma kładka jest fajną atrakcją dla dzieci i dorosłych. Myślę, że stanie się wkrótce rozpoznawalnym symbolem tego miasta.

Ruchoma kładka w Ustce
Ruchoma kładka w Ustce

W niepogodę – cudów nie ma – idźcie na fajny basen do Redzikowa w Słupsku, albo do jednego z usteckich hoteli z basenami (Lubicz, Jantar, Royal Baltic) – ceny jednak za wejście z zewnątrz na te kameralne baseniki są dość zaporowe (ok 35 zł o ile dobrze pamiętam).

Z dziećmi warto też pojechać do Doliny Charlotty – oprócz malowniczego hotelu i restauracji (która słynie z tego, że sądzi się z Magdą Gessler), jest tam świetne ZOO z atrakcjami dla dzieciaków (place zabaw, domki z bajek itp). Na pewno nie przegapicie, bo Dolina reklamuje się na trasie Słupsk – Ustka bardzo mocno. Z atrakcji w ZOO dzieci i dorośli będą zadowoleni.

W ZOO Dolina Charlotty są atrakcje dla najmłodszych
ZOO Dolina Charlotty

Do mojego rodzinnego Słupska zawsze warto wpaść na największą na świecie wystawę dzieł Witkacego, albo do Baszty Czarownic. Ale to już atrakcje dla lubiących tego typu rozrywki muzealne.

Z moich ulubionych miejscowości nadmorskich w regionie polecam jeszcze Poddąbie (15 km od Ustki). Malutka miejscowość, z wcale nie szeroką plażą, ale tutaj można odnaleźć odpoczynek i wakacyjny klimacik z goframi za 3 zł. Przy drodze na plaże znajdziecie rozwidlenie – na prawo macie szybką drogę na plażę, na środku – dłuższą drogę na plażę, a w lewo nie idźcie, bo tam nic nie ma 🙂 Wybierzcie środkową trasę – bardzo malowniczy las, klify, fajny mostek nad przepaścią! Poddąbie ma klimat!

Wiatr we włosach!
Przydają się też dziadkowie

Ustka ma to do siebie, że się tu wraca. Wracałam tu co tydzień z rodzicami na niedzielne spacery, a teraz wracam kilka razy do roku z Poznania. I tak już od 15 lat.

 

Jeśli zaciekawił cię ten artykuł, będzie mi miło, gdy POLUBISZ nas na Facebooku i będziesz obserwować nasze rodzinne perypetie.
Jeśli uważasz, że ten wpis może komuś się przydać – udostępnij go!

Zobacz też:

Komentarze

comments