Co zwiedzić z małym dzieckiem w Berlinie? Muzeum Historii Naturalnej!

W Berlinie jest niewątpliwie wiele miejsc interesujących dla starszych dzieci – 7-10 lat. Przewodniki i blogi opisują je wnikliwie. Miałam jednak zagwozdkę, czy Sony Center, Legoland, czy Muzeum Techniki zafascynują moje 2-letnie i 5-letnie dzieci. Brakowało mi informacji, gdzie jest fajny plac zabaw, by się wybiegały, albo co zwiedzić z małym dzieckiem w Berlinie, miejsce interesujące dla maluszków, a jednocześnie dla rodziców.

Naturkundemuzeum w Berlinie z dziećmi

I znalazłam! Museum für Naturkunde Berlin (Naturkundemuseum), czyli Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie to fajne miejsce dla dzieci, i to nie tylko w wieku 5-15 lat, jak podają przewodniki. Sporo tam było młodszych dzieci, a moja 2-letnia Laura biegała z otwartą buźką.

Dlaczego to takie interesujące miejsce w stolicy Niemiec?

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie robi wrażenie - dinozaur

Przede wszystkim znajdziemy tam największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie (!). Tak na świecie! Większy niż w Londynie, czy Nowym Jorku! I ten szkielet wita nas już na dzień dobry w pierwszej sali. Jak się dobrze przyjrzeć, to widać go nawet z zewnątrz, gdy otwarte są drzwi muzeum 😊 To znaczy widać tylko jego ogromne szkieletowe łapy.
Szkielet to główna atrakcja i robi wrażenie zarówno na małych, jak i na dużych gościach tego muzeum, zwanego też Muzeum Humboldta. Dla 5-letniej Natalii była to naprawdę wielkie przeżycie. Dla Laury trochę mniej, ale w innych salach znalazła to, czego 2-latek potrzebuje do szczęścia! Czyli…. Zwierzęta!

 

Setki wypchanych okazów zwierząt z całego świata, naturalnych wymiarów. Lwy, pingwiny, pumy, papugi, zebry… wszystkie, jakie zapragniecie zobaczyć! Omijaliśmy tylko ogromne pająki (wierzę, że tu rozmiary akurat nie były naturalne). Największe wrażenie zrobił na mnie goryl, który z odległości kilkunastu centymetrów wyglądał, jak żywy.
Dziewczynki biegały od jednego do drugiego eksponatu, wołając „Patrz tu! A patrz to!”.

Samo muzeum mieści się w starym budynku, który dawno nie widział remontu, co widać choćby w drodze do toalety po prawej stronie od wejścia. Mi osobiście kojarzył się trochę ze starym szpitalem z horrorów. W niektórych salach, w których panował półmrok (np. tam gdzie jest prelekcja o planetach i kosmosie), dziewczyny trochę się bały i omijaliśmy je szybko. Podobnie jak salę z tysiącami probówek z zaimpregnowanymi okazami węży, czy ryb. To już gotowa sceneria do thrillera. Na szczęście moje dzieci nie miały takich skojarzeń. Tylko ja.

Niemniej Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie rewelacyjne! Zarówno dla starszych i najmłodszych dzieci! Robi wrażenie. Eksponaty z początku wieku, klimat starego berlińskiego budynku, szkielety dinozaurów…Ach, żałuję tylko, że oblecieliśmy je w niecałą godzinę, bo można na pewno spędzić tam 3-4 godziny. Ale nie żądajmy za dużo od kilkulatków 🙂

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie robi wrażenie
Teoria Ewolucji
Całus od T- Rexa 🙂

Polecam!

Wstęp: bilet do Naturkunde Museum kosztuje 8 euro, do lat 3 za darmo, zniżki dla dzieci. Są też bilety rodzinne.

Adres: Invalidenstrasse 43 (10 min od Dworca Głównego w Berlinie, Hauptbanhof)

Dalej można spacerkiem 15 min dojść do Bundestagu i Bramy Brandenburskiej.

Jedzenie: Polecam świetną włoską restaurację w Berlinie, tuż obok muzeum (spaghetti dla dzieci 5 euro, wyśmienita pizza 8-10 euro), Ristorante Porta Nova, Robert-Koch-Platz 12 https://goo.gl/maps/dBLv7M637DS2

Zobacz też:

Co warto zobaczyć w Ustce z dzieckiem?

10 najpiękniejszych zdjęć śpiących ojców i dzieci

Komentarze

comments

Dodaj komentarz