Rahabilitacja po złamaniu nadgarstka i zespół Sudecka

Zdjęcie gipsu nie jest końcem leczenia, jak myślałem, ale początkiem. Myślałam, że zdejmę gips, poćwiczę dzień, dwa i wracam do pracy. Tymczasem moja ręka przestała być moją.

Zdjęcie gipsu to początek rehabilitacji. Wszyscy przekonywali mnie, że po 6 tygodniach od zdjęcia gipsu, czyli ok 3 miesiącach od urazu, powinno być już dobrze. Ja w głowie miałam jednak moje przesunięte kości i krzywy nieco zrost kości promieniowej, który mógł mi ograniczyć ruch prawej ręki do końca życia. Jeśli zakres nie wróci – operacja i znów unieruchomie i znów rehabilitacja. W kółko Macieju.

Zabiegi na złamaną rękę

Mam to szczęście, że mam firmowy abonament w lux med i zabiegi i rehabilitację  w pakiecie. Inaczej, jak wyliczyłam, byłabym 2 tysiące złotych do tyłu (na 15 kinezoterapii + zabiegi).

Ortopeda, którego nota bene zmieniłam na innego niż ten, który skierował mnie za późno na operacę, przepisał mi:

  • pole magnetyczne (zmniejszenie obrzęku, szybszy zrost kości)
  • ultradźwięki (rozbicie zgrubialej tkanki, przeciwbólowe)
  • Laser
  • Masaże wirowe

Te ostatnie podobno są najlepsze, ale ciężko mi było na nie się umówić, więc kupiłam masażer do stóp. Okazał się jednak za słaby i za mały, więc nie polecam. W tym przypadku najlepiej sprawdza się jakuzzi na basenie. Więc obowiązkowo dwa razy w tyg do jakuzzi i rękę pod dysze.

Czy zabiegi pomagają?

Mi pomogły, zwłaszcza pole magnetyczne. Ewidentnie zmniejszyło obrzęk ręki. Ważne by te zabiegi wykonywać jednak codziennie, wtedy mają sens.

Najbardziej pomaga jednak kinezoterapia, czyli ćwiczenia indywidualne z fizjoterapeutą. Chodziłam na nie 2,3 razy w tygodniu. Fizjoterapeuta najpierw wykonuje masaż mięśni nadgarstka i przedramienia, a następnie rozciąga dłoń i pokazuje ćwiczenia.

Codziennie dodatkowo ćwiczyłam pół h dziennie: palce w górę, każdy z osobna i razem. Dłoń w górę, dłoń w dół. Oparcie się rękami o stół i poszerzania zasięgu, ściskanie piłeczki. I wszystkie codzienne sprawy wykonywane pomału chorą ręką.

Po złamaniu nadgarstka najwięcej kłopotu sprawiały mi ruchy obrotowe, czyli np. przekręcie kluczy w zamku, malowanie oczu, zachowanie higieny po czynnościach fizjologicznych. Głupie sprawy, na które codziennie nie zwróciłabyś uwagi.

Czarne włosy po gipsie

Dodatkowo doszła kwestia estetyczna. Na mojej dłoni i ręce, po zdjęciu gipsu, pojawiły się czarne, grube włosy. Bardzo niestetyczne. W sumie już było mi naprawdę wszystko jedno, najważniejsze zdrowie, a nie głupie włosy, no ale wyciągać rękę na fizjoterapii było mi trochę głupio. Fizjoterapeuta mówi, że wcześniej nie spotkał się z tym, ale lekarz uspokoił. Powiedział, że takie włosy po gipsie są normalne i nie wiadomo dlaczego tak jest. Powiedział, że się wytrą. Póki co minęło jakieś 7 tyg od zdjęcia gipsu i nadal są, choć rzeczywiście wycierają się i bledną. Myślę, że te jeszcze kwestia kilku tygodni.

Zespół sudecka

I gdy nastało magiczne 6 tyg, dalej odczuwam ból i ograniczony zakres, choć już bardzo szeroki. Mogę robić praktycznie wszystko, ale niestety z bólem.

Na do widzenia zrobiłam kontrolne RTG i udalam się na zakończenie leczenia, a lekarz tylko spojrzał na zdjęcie i powiedział: Zespół Sudecka. No i znowu dolina. W internecie poczytałam o tym zespole i możliwych konsekwencjach, które mogą skończyć się niepełnosprawnością ręki.

Rada?

Tabletki przeciwzapalne, znowu pole magnetyczne i ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia…

Pocieszające jest to, że rehabilitacja przebiega dobrze, ręką idzie do przodu, mięśnie zwiększają moc.

W sumie powinnam wcześniej zdiagnozować u siebie ten zespół. Miałam właśnie podręcznikowy obrzęk, brak ruchomości, a przede wszystkim moja zlamana ręka miała inny kolor niż druga. Była różowo blada i miała świecącą skórę. Czułam także różnice w dotykaniu różnych rzeczy obiema rękami…

Ciagle prowadzę terapię. Rzucam pileczką o ścianę, ściskam gniotki, chodzę na basen i do jakuzzi. Jestem dobrej myśli, choć nie mogę sobie wybaczyć tamtej chwili nieuwagi. Miałam 10 m do bandy lodowiska..

CZYTAJ JAK ZŁAMAŁAM RĘKĘ

Komentarze

comments

Jedna myśl na temat “Rahabilitacja po złamaniu nadgarstka i zespół Sudecka

  1. Czytam wpis i… jakbym o sobie czytała. Łyżwy, złamana kość promieniowa, zbyt późno na operację pierwotną, zły zrost kości i teraz czarne włosy i prawdopodobnie zespół sudecka i… za chwilę osteotomia kości. Mam pytanie… jak się to wszystko się skończyło? Potrzebuję odpowiedzi, bo dość mocno się denerwuję.

Dodaj komentarz