USG brzucha u dziecka

Gdy pediatra skierowała moją 2-letnią Laurę na USG brzucha, z powodu jego dość dużych rozmiarów, w mojej głowie zapaliła się czerwona lampka. Rzeczywiście brzuszek ma duży, ale przy codziennym obcowaniu z dzieckiem nie widać tego. Czy jest się czym przejmować? Czy warto robić to badanie! Na wstępie już odpowiem: oczywiście!

Po skierowaniu na USG zaczęłam szukać możliwych przyczyn w internecie: – celiakia, lordoza kręgosłupa, zapalenie wyrostka i to, co przeraziło mnie najbardziej: nowotwory złośliwe – nauroblastoma, najczęstszy nowotwór u dzieci. Zestresowana totalnie, nic nie poradzę, że czarne myśli w mojej głowie kłębią się zawsze ze zdwojoną siłą, umówiłam się na USG jamy brzusznej.
LUX MED, podobnie jak przy Nati i jej badaniu – echo serca,  po raz kolejny dał radę. Terminy do wyboru kolejnego dnia, eleganckie umówienie się przez portal pacjenta. Zostałyśmy szczegółowo poinformowane o tym, jak przygotować się do badania.

Jak przygotować się do badania USG brzucha u dziecka?

Przede wszystkim to zależy od wieku dziecka. Im starsze, tym dłużej powinno być na czczo. Dzieci do 5 roku życia – min 2 godziny przed badaniem bez jedzenia i picia. Dzieci po 5 roku życia – 4 godziny bez jedzenia i picia. Dzieci przed 2 rokiem życia – min 1,5 h. Dodatkowo, alby wszystkie organy były dobrze widoczne na badaniu ultrasonografem, ważne by pozbyć się pęcherzyków powietrza w jelitach, czyli wyeliminować wzdęcia. W tym przypadku zalecono Laurze espumisan 4 x po 10 kropli w dniu poprzedzającym badanie.

USG nerek

Jak przebiega badanie USG brzucha u dziecka?

Samo badanie odbywa się w zaciemnionym pokoju, by na monitorze USG, wszystko było lepiej widoczne. Dziecko kładzie się na kozetce, rodzic siada w jego nóżkach. Jeśli jest niespokojne, można mu pokazywać bajki na telefonie – nie zakłóca to pracy sprzętu USG. Na brzuszek wyciskany jest przezroczysty żel i lekarz „jeździ” końcówką aparatu po bokach i na środku brzuszka. Jeśli nerki są słabo widoczne, może zalecić przewrócenie dziecka na brzuszek i badanie USG nerek odbywa się przez plecy. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Jeśli jeszcze traficie na miłego lekarza, takiego jak my – dr Ewę Klincewicz, cała, ok 15-minutowa wizyta przebiegnie szybko i przyjemnie.

Oczywiście z Laurą przećwiczyłyśmy całą procedurę w domu, czyli po prostu bawiłyśmy się w lekarza. Dzięki temu widziała, co ją czeka i nie byłą zdzwiona ani zdenerwowana. Zresztą ona ogólnie lubi chodzić do lekarzy i dostawać naklejki.

Na szczęście badanie USG nie wykazało żadnych powodów do niepokoju. Wszystkie organy w normie. Kamień z serca. Ale profilaktycznie badanie USG jamy brzusznej zalecane jest u dzieci raz w roku. Dlatego namawiam was, by przy wizycie u lekarza nalegać na skierowanie. Lepiej dmuchać na zimne.

Zobacz też:

Jak rodzic może poradzić sobie ze stresem?

Psychologiczne znaczenie przutulanki

Komentarze

comments

Dodaj komentarz