Z dzieckiem w Karkonoszach – co warto odwiedzić

Centrum Karpacza w wakacje przypomina mi Ustkę w szczycie sezonu. Kolorowo, gwarnie, tłoczno – swobodnie z dzieckiem nie przejdziesz nawet 100 metrów. Budki z lodami, z koktajlami, z pamiątkami – trochę mniej tandetnymi niż nad morzem, ale wciąż. My omijaliśmy to centrum z daleka, szukaliśmy fajnych szlaków na wyprawę z dzieckiem, z dala od tłumów, by pokontemplować przyrodę.

cof

Szlaki w Karpaczu z małym dzieckiem

Laura ma prawie 6 lat, ale Laura dopiero niecałe 3 latka. Zastanawialiśmy się czy da sobie radę w górach. Nie potrzebnie się martwiliśmy. Wspaniale wspinała się na łatwiejsze i trudniejsze szlaki. Karkonosze z dzieckiem to nie tylko wjazd na Śnieżkę. Ją sobie odpuściliśmy od razu. Mnóstwo ludzi na szlaku, drogi wjazd. Zdecydowaliśmy się na inne wypady z dziećmi w góry.

Kolorowe jeziorka – super wycieczka z dzieckiem

Wycieczka na Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich jest bardzo atrakcyjna dla dziecka i rodziców. Te jeziorka naprawdę są kolorowe i piękne! Na dole znajduje się duży parking (10 zł dzień) i do pierwszego kolorowego jeziorka spokojnie dojdziemy z wózkiem pod górę. Tam jest bar i sklepik z pięknymi kamiennymi pamiątkami i biżuterią. Wejście na kolejne partie wyżej, do następnych kolorowych jeziorek wymagało już zostawienia wózka na dole (udało się w barze) i wędrówki po kamieniach – warto było. Dzieci dały radę, choć urwisko jest dość duże, ale obrośnięte roślinnością i drzewami. Widoki cudne. Kolejne jeziorka i jaskinie też wyglądają niesamowicie. Do tego po drodze dużo szyszek do zbierania

Dojazd na Kolorowe Jeziorka? Sprawdźcie https://kolorowejeziorka.pl/dojazd/ albo po prostu wstukajcie w nawigację – dobrze poprowadzi.

Wejście na Chojnik? Z dzieckiem żaden problem!

U celu!

Na kolejną wycieczkę wybraliśmy Zamek Chojnik (627 m npm). Wejść na górę jest kilka. Wejście z wózkiem na Chojnik jednak z każdego z nich jest raczej niemożliwe bez niesienia wózka przez spory czas. My wybraliśmy żółty szlak. Bardzo spokojny, mniej znany i fajny dla dzieci. (W Google wystukaj Parking Podzamcze i poprowadzi Cię do szlaku.

Na szczycie zamku Chojnik

I co najciekawsze Nati (5,5 roku) weszła sama zupełnie bez noszenia na rękach, a Laura (2 lata i 11 miesięcy) 80% drogi przeszła sama. Trasa na Chojnik zajmuje z dziećmi ok 1,5 godziny, choć podaje się, że normalnie 45 min. By jednak robiliśmy częste przystanki, piliśmy wodę ze strumienia i zbieraliśmy szyszki i ciekawe kamienie. Wchodziło nam się bardzo fajnie, bo szliśmy grupą z innymi dziećmi, więc było dla maluchów atrakcyjnie.

Zobacz sam na filmiku jak wspina się Laura na Chojnik:

]https://www.youtube.com/watch?v=FnUS3NPj07o

h

Przed samym zamkiem są strome skalne schody, które wymagają dużo uwagi, bo są naprawdę niebezpieczne dla maluchów. Na Zamku Chojnik znajdziemy sklep z pamiątkami, restaurację. Samo wejście do zamku jest płatne, ale w środku naprawdę są fajne mury i zakamarki i przepiękne widoki.

Jak bierzesz wózek na Chojnik będziesz wyglądał tak

Wycieczki na wodospady ze Szklarskiej i Karpacza z dziećmi

Wodospady w okolicy Szklarskiej Poręby i Karpacza są fajną wycieczką z dziećmi. Wejście na Wodospad Szklarki to 10 min i spokojnie podjedziemy tam wózkiem równą drogą. Fajny wodospad, można się pod nim wykąpać, ale sama droga – nic atrakcyjnego. I do tego tłok. My wybraliśmy się jeszcze na Wodospad w Przesiece (ul. Droga do Wodospadu) – dużo bardziej kameralny i też szybkim spacerkiem można się tam dostać.

Wodospady!

Lubimy Karkonosze. Już któryś raz powracamy tam – najpierw sami, teraz z dziećmi. Można poczuć tu odrobinę ducha gór i dzikiej przyrody. Z dziećmi w sam raz.

Zobacz też:

Komentarze

comments

Dodaj komentarz