Z każdym dniem do Polski przybywa dziesiątki tysięcy uchodźców z Ukrainy. Nasze serca się otworzyły, przyjmujemy ich do swoich domów, bez zastanowienia chcemy pomagać. Większość Polaków bierze aktywny udział w pomocy. Choć na początku każda forma pomocy była na wagę złota i przyjmowano wszystko, tak teraz sytuacja nieco się zmieniła. Nikt nie spodziewał się aż tak wielkiego zrywu i chęci niesienia pomocy. W jednych sektorach jest już za dużo pewnych dóbr w innych wciąż niedostatek. Teraz najważniejszym jest aby pomagać mądrze. Jak to zrobić? To proste.

Fundacje i ogłoszenia – motywacja do pomagania

Jest wiele fundacji, grup na portalach społecznościowych czy ogłoszeń, które aktywnie nadzorują sytuację i ogłaszają jakie produkty są potrzebne. Codziennie zgłaszają się do nich rodziny, które otrzymują paczki, którym organizowane są miejsca noclegowe czy transport. W takich miejscach wolontariusze organizują wszystko co niezbędne i są oni najlepiej poinformowani czego zaczyna brakować. Pamiętajmy, że pomoc powinna być mądra. Chęć pozbycia się używanych rzeczy z szafy i przekazanie tego jako pomoc, to nie koniecznie najlepszy pomysł. Dlatego tak ważnym jest, aby zadzwonić lub napisać do najbliższego punktu pomocy uchodźcom i zapytać czego potrzebują, może się okazać, że właśnie takich rzeczy jak chcieliśmy przekazać. Są również ogłoszenia, w których bezpośrednio ludzie, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach piszą co im jest potrzebne. Najczęstszymi produktami są artykuły dla dzieci, pościele, prześcieradła, środki higieniczne, urządzenia domowe oraz jedzenie. Wciąż potrzebny jest także transport, bo nie wszyscy uchodźcy chcą lub mogą pozostać tuż przy granicy, czasem potrzebują przedostać się do innego zakątka Polski do rodziny, czy swoich krewnych, którzy zostali przyjęci do naszego kraju kilka dni wcześniej.

Pomoc na miarę możliwości

Choć to piękne i wzruszające jak w potrzebie Polacy potrafią się zjednoczyć i nieść pomoc potrzebującym, o tyle nie można zapominać o sobie i swoich bliskich. Nie wiemy co przyniesie czas i jak rozwinie się sytuacja na wschodzie. Pierwsza pomoc została zapewniona, skupmy się na tym, aby pomagać tylko w sposób potrzebny. Jeśli masz nadmiar czegoś lub chcesz zrobić zakupy dla potrzebujących, w sklepach znajdują się specjalne kosze, do których możesz takie dodatkowo zakupione artykuły włożyć, a one zostaną przekazane w odpowiednie miejsca. W tym szczególnym czasie należy uważać także na oszustów, którzy przy każdej nadarzającej się okazji nadzwyczaj szybko się “uaktywniają” i nadbierają ludzi o dobrych sercach, żerując na ludzkiej tragedii, która dzieje się na naszych oczach, tuż przy naszej granicy.