Ludzie, którzy marzą o swoim domu jednorodzinnym pragną mieć ciszę i spokój. Jednak to nie jedyny powód, dla którego ludzie decydują się na budowę domu. Wiadomo, że działka jest w tym przypadku spora więc można stworzyć zarówno piękny ogród z kwiatami i warzywami jak i tara, gdzie będzie można usiąść z rodziną i przyjaciółmi lub po prostu zorganizować przyjęcia na dworze. Jednak nie każdy wie jak to zrobić w odpowiedni sposób. Nie wszyscy się po prostu na tym znają. To zrozumiałe. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy fachowców, którzy będą mogli zaprojektować dla nas wymarzony taras. Z czego zazwyczaj robi się tarasy? Oczywiście z drewna. Wyglądają w ten sposób efektownie i modnie. Ale zadajmy sobie pytanie czy popularne jest układanie bloczków betonowych pod taras? Tego będzie można dowiedzieć się przede wszystkim z dreści niniejszego artykułu. Warto zatem się z nim zapoznać od początku do końca.

Jak wygląda układanie bloczków betonowych pod taras?

Dlaczego ludzie wybierają drewno na taras? Przede wszystkim to bardzo popularny, modny i oczywiście dość trwały materiał. Jednak zanim się położy drewniane deski to przecież musi być wykonane jakieś podłoże. Zanim jednak to nastąpi, trzeba wyrównać teren w miejscu, gdzie ma znajdować się nasz taras. Do zrobienia tarasu najlepiej wybrać lepszej jakości drewno, wtedy będziemy mieli pewność, że dłużej wytrzyma. Dlatego trzeba kupować tylko w zaufanych miejscach. Jeśli chodzo o płyty betonowe to warto wspomnieć, iż tego typu podłoże jest w sumie praktycznie przygotowane do kładzenia tarasu. I to bez jakichkolwiek wcześniejszych przygotowań.  Trzeba się jednak upewnić czy dana płyta położona jest w sposób równy i czy posiada przede wszystkim spadek ułatwiający odpływ wody deszczowej. Jeżeli nie, musimy uwzględnić te wymagania przy kładzeniu tarasu. Bloczki betonowe najlepiej wkopać na głębokość około 20 cm. Powinny być one podsypane piasek wymieszanym z betonem. Musimy pilnować, aby nasz taras miał spadek około 1-2%. Wtedy woda deszczowa będzie swobodnie spływała. O to przecież chodzi. Bardzo ważne przy budowie tarasu jest wcześniejsze wypoziomowanie bloczków betonowych. Dzięki temy ograniczymy sobie wiele późniejszych problemów, które mogłyby powstać. Na bloczki można dać agrowłókninę, która ma na celu zatrzymanie porostu zielska i innych chwastów. Na to kładziemy oczywiście legary i deski. Trzeba je położyć w odstępach około 50 cm. Wtedy taras się nie zapadnie. Warto przed położeniem pomalować deski i legary. Trzeba chronić je przed wilgocią. Jeszcze wcześniej na bloczki warto położyć podkładki gumowe. Ich celem jest oczywiście odseparować legar od betonu, tak aby drewno nie gniło od podłoża. Dodatkowo pełnią funkcję wygłuszającą i poziomującą taras. Kładziemy legary a potem deski. Należy używać do tego tylko i wyłącznie wkrętów ze stali nierdzewnej. Po tym jak położymy deski to trzeba je oczyścić, aby następnie je pomalować olejem impregnującym.

Nie można zapomnieć o tym, iż taka budowa tarasu drewnianego na bloczkach betonowych ma oczywiście kilka bardzo ważnych zalet, które na pewno decydują o wyborze takiego właśnie montażu. Na pewno dzięki temu odróżnia się tego typu system montażu od mocowania na wylewce. To zatem sprawia, że ludzie coraz chętniej   decydują się właśnie na to rozwiązanie. Do głównych zalet możemy zaliczyć przede wszystkim:

  • wydłużona żywotność drewnianych desek tarasowych,
  • zdecydowanie któtszy czas montażu,
  • tańszy od wylewki,
  • podłoże jest łatwiejsze w przygotowaniu,
  • gwarancja trwałego efekt.