Okonie morskie – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Może to najlepszy wybór szefów kuchni, ale okoń morski to również świetna propozycja dla domowych kucharzy z zamiłowaniem do luksusowych owoców morza. Podczas gdy w minionych latach miał wysoką cenę, teraz, gdy populacja wzrosła dzięki zrównoważonemu rolnictwu na Morzu Śródziemnym, jest znacznie bardziej przystępna cenowo. Po prostu smażony na patelni z gałką masła lub w połączeniu ze złożoną głębią smaków w azjatyckich potrawach, okoń morski jest zdecydowanym faworytem.

Okonie morskie

Ryba przybrzeżna często spotykana w estuariach, okoń jest dość charakterystyczny, mięsożerny i wiecznie głodny, z różnorodną dietą, która obejmuje wszystko, od najmniejszych skorupiaków i mięczaków po przedstawicieli własnego gatunku.
W szybkich prądach i wzburzonych morzach wzrok łowcy basów i opływowy profil dają mu przewagę nad każdą inną rybą. Jest dobrze przygotowany do tego trudnego i upadającego stylu życia. Ostre jak brzytwa osłony skrzelowe wzmocnione grubą zbroją z chrząstki, wraz z kolcami ostro zakończonymi szpilkami, wachlowanymi przez wszystkie płetwy, służą zarówno do ataku, jak i obrony.

Dorosłe samice zbliżają się do brzegów w cieplejszych wodach, aby odbyć tarło od marca do połowy czerwca. Tarło odbywa się partiami, a jaja są pelagiczne. Jaja wylęgają się i larwy dryfują do brzegu po trzech do czterech dni, a młodociany okoń pozostaje w płytkich wodach przybrzeżnych do pięciu lat.
Ryby migrują między przybrzeżnymi tarliskami a żerowiskami położonymi dalej od brzegu. Zaskakująco powolny wzrost jak na tak głodne ryby, mija siedem lat, zanim okoń osiągnie dojrzałość, chociaż mogą żyć nawet 25 lat.
Ryba podobna do okonia, ma atrakcyjną srebrzystą skórę i twarde łuski, które należy usunąć przed gotowaniem. Ryba ma również kolce i te ostre jak brzytwa osłony skrzeli. Ogon jest na ogół prosty lub zaokrąglony. Jędrne, kremowobiałe, lekko oleiste mięso okonia morskiego przypomina skrzyżowanie dorsza i makreli.
Kiedyś przełowienie zostało złowione u wybrzeży Norwegii i krajów bałtyckich do Morza Czarnego oraz u zachodniego wybrzeża Afryki, w wyniku przełowienia drastycznie spadły, a obecnie okoń jest hodowany komercyjnie we wschodniej części Morza Śródziemnego. Oznacza to, że okoń jest dostępny w dużych ilościach przez cały rok i jest znacznie bardziej przystępny cenowo.

W naturze okoń może wzrosnąć nawet do 7 kg, podczas gdy ryby hodowlane są zazwyczaj mniejsze, ważą około 500-800g.

Czy okoń jest dla dobry dla zdrowia?

Z pewnością jest. Okoń jest bogaty w białko, niskokaloryczny i stanowi doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3.