Karmienie piersią daje godzinę czasu w pracy krócej

Karmienie piersią a krótszy dzień pracy

Karmienie piersią ma mnóstwo zalet. Dla matki i przede wszystkim dla dziecka. Oprócz jednak zdrowotnych aspektów, są i praktyczne, jak – mój ulubiony – krótszy dzień pracy. I co ważne, kodeks pracy nie stawia tutaj górnej granicy wieku dziecka. Skoro prawo daje więc taką możliwość, nie widzę powodu by z niej nie korzystać. Mimo że Laura ma już 20 miesięcy, korzystam z 7-godzinnego czasy pracy, zamiast 8-godzinnego.

Jak to w praktyce wygląda? Z reguły wystarczy oświadczenie ustne pracownicy, ewentualnie pisemne, składane np. co miesiąc. Zaświadczenie od lekarza może by wymagane, ale jest to moim zdaniem brak zaufania do pracownicy i bardzo kiepska CSR-owa polityka firmy. Jeśli jednak kadrowej są obce zasady Społecznej Odpowiedzialności Pracodawcy i Employer Brandingu, może zażyczyć sobie zaświadczenie medyczne. Co do tego faktu można znaleźć odmienne zdania, wg. Państwowej Inspekcji Pracy – powinno wystarczyć samo oświadczenie pracownicy, a nie zaświadczenie lekarskie. Podobnie, jak podaje infor.pl, wypowiedziała się sędzina Sądu Najwyższego Teresa Romer (szczegóły). Wiec de facto możesz po takim żądaniu iść do sądu, ale chyba łatwiej jednak do lekarza.

Do jakiego lekarza udać się po zaświadczenie o karmieniu piersią?

Takie zaświadczenie wystawia pediatra lub lekarz rodzinny na podstawie wywiadu, czyli po prostu na oświadczenie mamy. Nie wyobrażam sobie bym musiała demonstrować karmienie w gabinecie czy wyciskać pokarm! O takich przypadkach na szczęście nie słyszałam i byłby to dla mnie skandal.

Jak długo można korzystać z krótszego czasu pracy ze względu na karmienie piersią?

Prawo tego nie reguluje, więc jak Twoje dziecko ma prawie 2 latka, jak moje, 3, czy nawet 4 – możesz skorzystać z tego prawa. Licz się jednak z zazdrością i złośliwymi komentarzami ze strony współpracowników. Mnie to osobiście nie spotkało, ale znam takie przypadki „życzliwych” (czytaj. zazdrosnych) koleżanek czy kolegów.

Karmienie piersią daje ci godzinę pracy krócej
Karmienie piersią daje ci godzinę pracy krócej

Ja w każdym razie jak długo będę karmić – będę z tego prawa korzystać. Tak jak korzystam z rocznego urlopu macierzyńskiego, z gwarancji zatrudnienia po powrocie z macierzyńskiego na skrócony etat, czy choćby z faktu przywilejów z karmienia piersią. Bo oprócz skróconego czasu pracy, pracodawca np. nie może cię wysłać na delegację. Co w przypadku mamy karmiącej i małego dziecka byłoby naprawdę ciężkie przeżycie. Dlatego uważam, że polskie prawo dobrze chroni matki.

Co ważne, i co zamyka usta wielu „życzliwym”, WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca karmienie piersią do 2 roku życia!!! Zapraszam do źródła: http://www.who.int/topics/breastfeeding/en. Więc jak usłyszycie komentarze w stylu, że pokarm matki jest już niewartościowy, że dziecku nic nie daje, albo, że to fanaberia matki – odeślijcie tych mądrych (co gorsza także lekarzy!) to WHO. I spytajcie czy są mądrzejsi, niż Światowa Organizacja Zdrowia…?

Więc drogie mamy karmiące! Nie wstydźmy się i korzystajmy ze swoich praw, także pracowniczych!

Jeśli zaciekawił cię ten artykuł, udostępnij go! Będzie mi również miło, gdy POLUBISZ nas na Facebooku i będziesz obserwować nasze rodzinne perypetie.

 

Zobacz też:

Dzieli ich 89 lat, a są kumplami

Komentarze

comments