Gdzie sprawdzi się płyta OSB?

Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Boards) to doceniany i niezwykle powszechny materiał stosowany w budownictwie meblarstwie, a także w wykończeniach wnętrz. Jest niezwykle wszechstronnym elementem budowlanym, który zastosować można na naprawdę wiele sposobów. Poza tym, płyta nie jest droga, co jest jej niewątpliwym atutem, a do tego w łatwy sposób można je obrabiać.

Płyta OSB powstaje w wyniku sprasowania pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia wiór drzewnych (przeważnie sosnowych i świerkowych), które łączone są ze sobą żywicą syntetyczną czyniąc materiał wodoodpornym. Wióry, które wybierane są do produkcji płyty powinny posiadać zbliżoną wielkość. To zapewnia płycie odpowiednią twardość, a także odporność na zniszczenia.

Płyta OSB sprawdzi się w wielu miejscach. Może być doskonałym materiałem do budowy. Stosuje się ją na przykład podczas budowania ścian, stropów, podłóg, a także poszyć dachowych. Materiał ten jest odporny na wilgoć i wodoodporny. Czasem dodatkowo pokrywa się ją specjalnym materiałem ogrnioodpornym. Zdarza się, że z płyt OSB budowane są niewielkie warsztaty, szopy i składziki, a także altanki i domki do zabaw dla dzieci.

Płyta OSB jest też świetnym materiałem służącym wykończeniu wnętrza. Zdarza się, że budowane są z niej nawet schody. Jest dosyć atrakcyjnym i do tego niedrogim materiałem, który będzie idealnym surowcem, zwłaszcza w tak zwanych budżetowych wnętrzach. Materiał ten stosuje się również podczas budowania mebli i nie wymaga zbyt wielu umiejętności, czy zbyt dużego doświadczenia.

Płyta OSB jest niezwykle uniwersalna, przez co równie chętnie stosuje się ją na zewnątrz, jak i wewnątrz podczas prac budowlanych. Pozwala też na tworzenie zdecydowanie unikalnych dekoracji, które zachwycają zarówno domowników, jak i ich gości. Ważny w pracy z płytą OSB jest każdy jej szczegół, bo na przykład nieodpowiedni sposób montowania może zniweczyć całe przedsięwzięcie i uniemożliwi osiągnięcie planowanego i oczekiwanego rezultatu.