Osoby zastanawiające się nad tym co to jest gra Cashflow powinny zwrócić uwagę zarówno na pochodzenie, jak i cel tej popularnej planszówki. Twórcą gry jest amerykański inwestor oraz autor książek o inwestowaniu pieniędzy Robert Kiyosaki. Stworzone przez niego teorie, opisane m.in. w książce “Bogaty ojciec, biedny ojciec” zostały wykorzystane i zobrazowane w realiach gry Cashflow. Jak mawia Kiyosaki największym aktywem jest umysł. Jego zdaniem celem Cashflow jest patrzeć jak pieniądze pracują dla ciebie.

Gra i edukacja finansowa

Cashflow ma 3 poziomy: dla dzieci KIDS, inwestowanie fundamentalne 101 oraz inwestowanie techniczne 202. Istnieje również wersja internetowa gry, która umożliwia poznawanie ludzi z całego świata. Popularne są również oficjalne i nieoficjalne kluby Cashflow. W grze zapoznajemy się m.in. z zestawieniem finansowym i bilansowym. Poznajemy przychody i koszty oraz aktywa i pasywa. Gra łączy inwestowanie z księgowością. Dzięki niej poznajemy nowe słownictwo i sposoby myślenia. Za każdym razem rozgrywka jest inna. Zmienia się bowiem marzenie, które podobnie jak w życiu, jest również elementem gry. To ile zarabiasz nie ma znaczenia, bowiem o sukcesie decyduje inteligencja finansowa. Każdy może wygrać, zarówno gracz z kartą dozorcy, jak i pilota.

Atuty gry dla dzieci

Gra planszowa dla dzieci uczy podstaw finansów, a najmłodszych dodawania i czytania. Rodzice mogą zatem z sukcesem z jej pomocą edukować dzieci. W popularnym rozumieniu celem gry jest wyjście z wyścigu szczurów, w którym utknęli gracze. Na wstępie losuje się zawód i zyski tym samym. W grze występują m.in. małe i duże transakcje oraz nieprzewidziane wydatki. Na początku realizujemy małe transakcje z uwagi na ilość zasobów. Można wziąć pożyczkę, którą oddaje się z wypłaty. Jednym z pól jest zwolnienie z pracy, które oznacza, że gracza omijają 2 kolejki. W grze mamy też dzieci i uwzględnione jest ich utrzymanie. Na planszy są 2 tory: wolny i szybki. Pierwszy reprezentuje finanse zwykłego zjadacza chleba. Zanim staniemy się bogaci musimy pomyśleć jak wydostać się z wyścigu szczurów. Podlicza się wydatki i przychody. Trzeba nauczyć się nawyków biznesowych.

Inne kluczowe zalety

Gra uczy systematyczności oraz nawyku myślenia o sprawach finansowych. Wykorzystuje w tym celu zabawę. Występuje w niej element losowy, podobnie jak w realnym życiu nie jesteśmy w stanie przewidzieć rynku. Uczy budowania niezależności finansowej, a także szacowania ryzyka. Pokazuje sposoby jak można dojść do sukcesu finansowego oraz jak w tym celu zautomatyzować pewne procesy. I etatowiec i przedsiębiorca mogą z powodzeniem korzystać z wielu walorów gry.